Zaznacz stronę

Czym zajmuje się kadrowy?

Na dzień dzisiejszy kadrowy ma bardzo dużo obowiązków,  a więc zwykle im większa firma, tym w całym dziale zatrudnionych jest więcej osób. Jest to uwarunkowane w głównej mierze tym, że sprawy kadrowe to temat bardzo rozległy. To tam tworzone są umowy o pracę czy  dokumenty cywilnoprawne. To tam dokumentowany jest tok pracy zatrudnionego, to tam naliczane są urlopy i wypłaty. W dużych przedsiębiorstwach dokumentacja  poszczególnych pracowników zabiera dużo czasu. To kadrowy musi być zorientowany ile konkretna osoba przepracowała godzin i na tej podstawie oblicza jej wynagrodzenie, dbając w tym samym czasie o uwzględnienie składek i tak dalej.

Wypłata

Ma ona  obowiązek przygotowywać dokumenty do różnych działalności, takich jak Urząd Skarbowy czy ZUS, a jednocześnie musi być na bieżąco z nowymi regułami i wytycznymi. Jest to praca głównie biurowa, ale jednocześnie to jeden z tych zawodów, w których dobre relacje międzyludzkie są bardzo istotne.

Pożądane cechy charakteru

Bardzo istotną rzeczą jest charakter potencjalnego kadrowego. Musi to być osoba rzetelna, dokładna, zorganizowana, sumienna, skupiona. Jest to uwarunkowane tym, że obowiązków jest sporo i trzeba dokładnie rozplanować zadania, aby można było w terminie wszystko załatwić. Musi być dokładna, ponieważ jakiekolwiek niedopatrzenia mogą spowodować, że dokumentacja będzie niekompletna bądź wypłata zostanie błędnie naliczona. Osoba na tym stanowisku musi być przygotowana na ciągłą potrzebę rozwoju. Choć kursy kadry i płace w dużych miastach prowadzone są dość często, to zmiany w prawie pracy są częste, duże i dynamiczne. Wiedza szybko ulega dezaktualizacji. Cały czas trzeba być na bieżąco i śledzić newsy w branży. Na szczęście jest wiele  pomocnych witryn internetowych, które zezwalają na sprawdzanie bieżących zmian i poprawek. Kadrowy musi również poradzić sobie z tym, że praca jest cały czas siedząca. Może to przyczynić się do bóli kręgosłupa, wad postawy, a dla osób o dużym stopniu aktywności może to być duży problem.

Jak powyższy opis pokazuje, praca kadrowej jest żmudna. W dużej mierze schematyczna i bardzo odpowiedzialna, ale dla wielu osób jest to idealna praca. Okazuje się, że to głównie kobiety zostają kadrowymi. To one mają wiele cech, które są potrzebne – rzetelność, skrupulatność, sumienność i cierpliwość. Dlatego też przy wyborze zawodu trzeba mieć na uwadze własne predyspozycje, możliwości oraz zainteresowania. I cały czas być na bieżąco, aby nie wypaść z tematu. Warto zainteresować się szkoleniami w tym kierunku.


Wpis naszego partnera: biura Meritum z Wrocławia
http://www.meritumksiegowa.pl/kadry-i-place